Kahe vormileiva jaoks ( minu vormid on sisemõõduga 27 x 10 cm)
• 1 – 2 spl juuretist
• 1 l käesooja vett
• 1 kg – 1,100 kg rukkijahu ( minule meeldib pehmem leib aga jahu lisa oma äranägemise järgi. Kui soovid tugevamat )
• 5 tl meresoola *
• 1 – 1,5 dl suhkrut või 1 dl leivasiirupit * (ka muud siirupid nagu hele ja tume siirup ja vedel mesi sobivad)
kui teen seemneleiba, siis lisan PEALE JUURETISE VÕTMIST veel:
• 1 dl päevalilleseemneid
• 1 dl linaseemneid
• 1 dl linnasepuru ( ei ole kohustuslik )
• harva natukene köömneid
* Soola ja suhkru kogus on igaühe enda maitseasi, kes soovib rohkem, kes vähem.
Mina võtan juuretise külmkapist välja õhtul kell 8. Mul on selle jaoks kohe telefoni meeldetuletus pandud. Ja õhtul kella 10-11 paiku siis hakkan tegutsema. See on nii et mida rohkem käärib, seda hapum leib tuleb ja mina ei taha väga haput leiba. Võib kääritada ka 24 tundi. Kui hommikul segu mullitab ja kihiseb ja lõhn on hapukas, siis on asi õige. Juuretist säilitan külmkapis. On 3 nädala kogemus, et juuretis on ikka ok olnud aga mul on ikka nädal või 2 leivategemise vahe.
1.päev
Tõstan juuretis külmkapist välja umbes tund-kaks ennem leivateo alustamist. Panen köögikombaini segamisnõusse juuretis ja lisan natukene vett, segan läbi ja siis lisan kõik ülejäänud vee. Segan läbi ja hakkan lisama jahu niipalju, et saan sellise paksema körditaolise segu ( jahu ei ole lisamisel mõõtnud aga arvan et ehk 5 – 6 dl ) Mina katan nõu silikonkaanega aga võib ka toidukilega või rätikuga ja jätan kerkima umbes 12 tunniks (ma tavaliselt kääritan 12 tundi) Siin tegemisel ei ole midagi mida minuti pealt peaks tegema.
2. päev
Soojendan praeahju u. 30 kraadini ja keeran välja, et sinna pärast leivad kerkima panna, ahju uks võiks ka praokile jääda et natuke veel ahi maha jahtuks.
Lisan eelmise päeva segusse soola, suhkru või siirupi ja ülejäänud jahu. Lasen köögikombainil segada taina ühtlaseks. Ehk umbes 10 minutit. Vahepeal ajan spaatliga kausi külgedelt tainast lahti. Siis tõstan väikese purgi sise 1 – 2 spl juuretist järgmise leiva jaoks. Juuretise karbike las seisab toasoojas näiteks niikua kuni leivad kerkima paned ja siis tõsta külmkappi. Nüüd lisan seemned, linnasepuru jne ja lasen taas köögikombainil segada taina ühtlaseks. Vahepeal jälle tuleb ajada spaatliga tainast seina küljest lahti. Kunagi sõtkusin käsitsi aga nüüd lasen aastaid masinal segada.
Mul on küpsetuspaber vormis keskel ja vormi otsad võitan/õlitan natuke. Jagan taina kahte vormi (mina lausa kaalun) Surun näiteks märja supilusika tagumise poolega või silikonspaatliga taina ühtlaselt vormi ja silun pealt tasaseks. Torkan märja sõrmega pinnale augud või vean kahvliga ruudud. Kata vormid rätikuga ja jäta sooja kohta kerkima. Kerkimiseks kulubumbes 3 tundi. Niikaua, et tainas on kerkinud kenasti vormi ääreni.
Kui leivad on kenasti kerkinud, siis tõstan ahjust välja pliidile ja katan rätikuga kuniks ahi soojeneb. Ja tõstan ettevaatlikult et vorme ei põruta et leib kokku ei vajuks. Ahju põhjale panen veega täidetud väikese plekist kausi. Kuumutan ahju 250 kraadini. Tõstan vormid ettevaatlikult ahju alumisele tasemele ja küpseta 10 minutit, siis 230°C 10 minutit, siis 200°C 10 minutit ja siis 180°C 10 minutit. Vot selline mõnus mängimine. Kasutan ka sisetempertuuri mõõtjat. Leiva sisemine temperatuur peab olema 96°C, siis ei ole leib enam seest toores. Vahel on sisetemperatruuri mõõtja järgi leib valmis aga ahjus veel natuke aega aga see pole ka nii minuti pealt tähtis.
Kui leib on valmis, siis tõstan ahjust välja, eemalda vormidest ja tõstan restile. Kunagi määrisin leivad pealt veel võiga aga enam pole nii teinud . Katan märja/niiske rätikuga, mille peale panen veel kuiva rätiku ja jätan jahtuma.
Ise jätan meile söömiseks tavaliselt 1 pätsi ja teise poolitan ja lähevad sügavkülma. Meid on ju 3 sööjat. Leiba kulub kuidas kunagi vahel rohkem vahel vähem. Kui uus leivategu tuleb ja eelmist on natuke järele jäänud siis sellest saab ju teha leivasuppi, küüslauguleibasid või Taani talutüdrukut. Ei tea kas sai nüüd kõik kirja pandud 🙂
Tere ja tänud kommentaati eest.
Ei ole paha mõte aga mina jään ikka oma rukkileiva juurde ja seda varsti teinud 20 aastat. Kunagi olen leivakas tööl olnud ja kui koriandriga leiba tehti siis terve tsehh haises , selline tunne nagu lõhnaõli kuhugile kallatud. Kuid maitseasi 😊
Tere!
Olen leiba teinud juuretisega, kuid leidsin teise võimaluse, mis maitseb ka nati paremini. Nimelt vee ja juuretise asemel kasutan keefiri ja soodat. umbes nagu karaskit tehakse. Rukkijahule olen lisanud väheke odrajahu. Loomulikult rukkilinnase jahu väheke ja ka koriandripulbrit. Koriander mõnele ei meeldi ja lisades peab olema ettevaatlik. kui lisada palju, läheb leib mõruks. Lisasin linaseemnete asemel seesamiseemneid. Küpsetusaeg oli pikk. Umbes 1,5 tundi 150-160 kraadises ahjus, veekauss põhjas,